• krajina, lidé, komunikace

  • krajina, lidé, komunikace

  • krajina, lidé, komunikace

  • krajina, lidé, komunikace

  • krajina, lidé, komunikace

  • krajina, lidé, komunikace

  • krajina, lidé, komunikace

  • krajina, lidé, komunikace

Copyright 2024 - Spolek SUMIKO

Alej u Hadáčkova kříže

13. duben 2019 trochu strašil svým číslem na datumu a zhruba pět dnů před ním i nepříjemnou předpovědí počasí, která věstila sněhy a deště. Ta představa vzbuzovala hrůzu a soucit zároveň. Že bych si dokázal představit děti s rodiči při výsadbě v dešti či sněžení, to tedy rozhodně ne. A jak si v takovém počasí opékají buřty, to už vůbec ne. Že bych však přírodě i nám nepřál srážky, to se říci také nedá.

Nicméně realita byla diametrálně odlišná, nebylo sice tričkové jarní počasí, ale zima nám rozhodně nebyla. Více než 25 stromů získalo své patrony, alej navíc podporu od Nadace ČEZ a samozřejmě obce Nedrahovice, jakožto hlavního iniciátora celé akce. Spolek Sumiko, Klub 50+, ZŠ a MŠ Jesenice, soukromý zemědělec Luboš Budka a samozřejmě celá řada občanů, či spíše rodin, z obce přijali výsadbu jako výzvu a přišli v opravdu hojném počtu osobně zasadit vlastní dub.

Přípravu jsme nijak nepodcenili, Petr Čapek coby hlavní dodavatel materiálu a služeb, vybaven zdatnou a šikovnou technikou i nadšením, přispěl významně k hladkému průběhu akce. Pravda při rozvozu kůlů, poté stromů, při vykopávání jamek (byť s pomocí techniky) i samotném sázení jsme se řádně zapotili a věnovali všemu více než dva dny času. Vše se ovšem bohatě vyplatilo, a to také proto, že moje teoretická představa společného postupu výsadby (představoval jsem si, jak se všichni společně na úvod pozdravíme, řekneme si podrobnosti k projektu, popíšeme techniku výsadby, zatloukání kůlů, upevňování stromů apod.) vzala po několika vteřinách po příjezdu prvních patronů za své. Všichni se okamžitě vrhli na stromy, rychle si vybrali ten svůj a ihned začali urputně sázet. S Petrem jsme moc nestačili jednotlivé „sazeče“ usměrňovat, naštěstí to v podstatě nebylo třeba, všichni byli nesmírně pečliví a důslední.

A protože se v závěru našlo ještě několik volných stromů, stávající patroni si „adoptovali“ i další stromy, takže volné zůstaly všeho všudy dva duby. Prostě skvělé.

Přestože má většina dubů své patrony, neponecháváme nic náhodě a duby budeme pečlivě zalévat. Pan Budka totiž sám nabídl své zemědělské nádobíčko na zálivku (traktor a cisterna je rozhodně lepší představa než barely s vodou, které bychom museli ručně roznášet od stromu ke stromu).

Velkou radost u mne vzbuzuje nejen účast takové spousty lidí, ale také fakt, že jsme znovu oživili a obohatili již tak krásný okruh Kamenických křížků o nový výrazný prvek, který výrazně změní tuto naší nádhernou lokalitu. Věřím, že stromy porostou bez úhony a naši potomci si jednou užijí krásné staleté duby.

Ještě jednou chci poděkovat Nadaci ČEZ za podporu tohoto malého, ale nesmírně cenného projektu.

Čestmír Sosnovec

Fotografie zde

Ouklid 2017

Prázdninová akce pro děti obce je minulostí. Náročná příprava přinesla své ovoce a děti si všemi doušky užily bohatý program. Na startu jsme se rozdělili do 4 skupin. Dvě se staršími dětmi nejprve projely cca 11 km na kole po okolí Nedrahovic. Menší děti jely také na kole, ale kratší okruh a úplně nejmenší se vydaly pěšky rovnou do Úklidu. Po přibližně 2 hodinách jsme se sešli na návsi Úklid (16:30) a po krátkém občerstvení se pustili do dalších soutěží, které mezi sebou sváděla dvě nově vytvořená družstva. Nešlo o prvenství, ale o zábavu, atmosféru a radost ze setkání a to se podařilo. Děti v průběhu her využily i možnost "svlažit se" v úklidském rybníčku, nebylo divu, protože teplota odpoledne dosáhla 30 oC. 

Ukončení zábavného odpoledne bylo tradičně spojeno s předáním odměn a opékáním buřtů. Díky příjemnému počasí se závěr dne protáhl až do setmění a přivedl děti k zaslouženému odpočinku v jejich pelíšcích (tedy doufám). Za odpoledne toho musely stihnout opravdu hodně. Poděkování patří všem organizátorům akce.

Fotografie (V. Sosnovcová) ve fotogalerii

 

Masopust je za námi

Máme již několik let po sobě štěstí na krásné počasí. I masopustní sobota letošního roku nabídla krásné počasí se sluncem a příjemnou teplotou, a když se k tomu přidalo ještě skvělé pohoštění od hospodyněk v Radči a Nedrahovicích, nenašel se jediný důvod si na něco stěžovat. Děkujeme všem účastníkům a především hostitelům za zdařilou akci.

 

 

Fotografie ve fotogalerii (Fr. Vávra)

 

 

Mirákulum 2016

Ve spolupráci s obcí Nedrahovice jsme uspořádali druhou cestu do Mirákula v Milovicích. Opět jsme měli štěstí na počasí, herní prvky byly zase o něco bohatší, atmosféra výborná. Zřejmě budeme muset za rok vyrazit znovu.

 

Fotografie ve fotogalerii

 

 

Masopust 2016 se vydařil

Krásné počasí, spousta masek, bezvadné přivítání v každém stavení a skvělé zakončení v hasičárně v Boru. Asi tak by se dal charakterizovat Masopust roku 2016, který byl již 5. ročníkem od svého obnovení v roce 2011. Tehdy jsme se ve spolku domluvili, že je velká škoda nechat tuto tradici spát. Zkusili jsme ji tedy obnovit a zdá se, že se věc podařila.

 

Číst dál: Masopust 2016 se vydařil

Vánoční motání proběhlo

Náš spolek ve spolupráci s obcí Nedrahovice uspořádal další setkání všech, kteří si chtěli vytvořit vlastní adventní ozdoby, hlavně věnce. Sešli jsme se opět v zasedačce OÚ Nedrahovice a strávili příjemné odpoledne prolnuté vůní pryskyřic jehličnatých stromů. 

Číst dál: Vánoční motání proběhlo